Gotický drevený kostol

9_dreveny-kostol-vsetkych-svatych-v-tvrdosine_01Najstaršia stavebná historická pamiatka, ktorá stojí na území mesta Tvrdošín, je drevený kostolík z polovice 15. storocia.

Drevený kostolík s neskorogotickými stavebnými prvkami zaradujú odborníci do 2. polovice 15. storocia, hoci prvá písomná zmienka o existencii fary a teda aj farnosti v Tvrdošíne je z roku 1395.

 

To, co máte možnost vidiet dnes, je zreštaurovaná renesancná úprava kostolíka z polovice 17. storocia, presnejšie z rokov 1650 a 1653 – 1654, co je vyznacené na tráme vítazného oblúka zo strany svätyne: HOC TQTUM OPUS PICTUM ERECTUM EST ANNO DQHINI 1653 ET 54. Terajší oltár je barokový, z 2.
800px-Unesco_Church_in_Tvrdošínpolovice 17. až zaciatku 18. storocia, ktorý nahradil omnoho starší a menší gotický oltár. Jeho fragmenty sa nachádzajú v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne a v Múzeu krásnych umení v Budapešti, kde je aj gotický oltárny obraz Oplakávania Krista.
V rokoch 1986 – 1993 prebehli rozsiahle opravy a rekonštrukcia niektorých castí stavby, sústredenie po desatrocia reštaurovaných castí mobiliáru a opätovné poskladanie celej vnútornej výzdoby, úprava terénu v najbližšom i vzdialenejšom okolí, opravy s výmenou krytiny a zakonzervovaním zvonice, bášt a oplotenia cintorína i štýlové architektonické zladenie v období poslednej rekonštrukcie postaveného Domu smútku. Výsledkom je historicky cenný, ale súcasne aj esteticky pôsobivý urbanistický celok.

Kostol nájdete otvorený v júli a auguste od 10:00 do 16:00. V inom case je možné dohodnút návštevu telefonicky. Areál a cache sú prístupne nepretržite.

 Wooden_Church,_Tvrdošín

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>