Kostol sv Kozmu a Damiána

V dedine Sedliacka Dubová(zapísaná ako najkrajšia dedina Oravy v roku 2013),blízko Oravského hradu, sú pozostatky kostola, ktorý bol kedysi veľmi pekný, ale časom sa premenil na ruiny. Nevie sa presne kedy bol postavený, ale v roku 1397 už stál.

DSCN9996Je zasvätený sv.Cosmovi a Damiánovi.

V 16. storočí vznikla vedľa kostola škola. Kňaz tu učil písanie,gramatiku, históriu náboženstva, slovenský a maďarský jazyk.Najskôr to bol katolícky kostol, ale keď gróf Thurzo zaviedol Prostestantstvo, kostol sa zmenil na protestantský.

V roku 1625 hrozilo, že sa kostol zrúti. Kostol zrekonštruovali, ale od tohto roku sa spomína zrekonštruovaný, kamenný chrám a osobitne drevený kostolík.

DSCN9981

Kvôli náboženským konfliktom bola dedina zničená poľskými vojskami(1672-1683).

DSCN9992Nakoniec, v roku 1735, ruiny kostola boli kompletne zničené obyvateľstvom a postavili nový kostol v štýle baroka.

Medzi rokmi 1880-1886 bol v dedine postavený ďalší neogotický kostol a tento ostal opustený.Pre prírodné podmienky a iné činitele, kostol bol v zanedbanom stave do 21.storočia. Od roku 2000 sa mladí dobrovoľníci rozhodli, že ho očistia a čiastočne aj zrekonštruujú. A takto je to dodnes.

DSCN9978

Dubova Colonorum je projekt zasvätený oraganizácii táborov pre mladých, s cieľom zachrániť ruiny. Začal sa v roku 1998 prvým táborom (zúčastnilo sa 64 mladých z celého Slovenska).

Cieľom je projekt, ktorý sa postará o zachovanie ruín, aby sa ešte viac nerozpadli.

DSCN9986

Fara

DSCN9990

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>