Bobrova ral’a

Na hlavnej ulici v Podbieli môžete vidieť slávnu pamiatkovú ľúdovú rezerváciu zvanú Bobrova raľa. Väčšina domov nie sú obývané a niektoré sú používané na rekreačné účely.

DSCN0015

Tieto drevené domy postavené koncom 19-teho a začiatkom 20-teho storočia sú najväčšie dedičstvo, ktoré Podbiel má. Okrem približne 65-tich domov môžeme vidieť tradičnú drevenú architektúru.

DSCN0019

Základným materiálom na konštrukciu domov a fariem bolo drevo. Obytné domy sú zrúbené z trámov kresaných z dvoch strán. Sú postavené na nízkych kamenných podmurovkách, ktoré vyrovnávajú mierne zvažitý terén a izolujú drevá stien od vlhkosti. Škáry medzi jednotlivými trámami sú vypchaté machom. Vonkajšie steny zrubu nie sú zvlášť upravované. Na štítovej stene sú dve združené okná, na dvorovej stene býva na izbe jedno okno, na zadnej izbe (komore) jedno alebo dve združené okná.

 

DSCN0021

Zaujímavosťou je, že pán Krupa dal postaviť drevenú sochu Jánošíka vedľa chát pri Bobrovej rale. Pohyb sa aktivuje pomocou mechanizmu, ktorý je poháňaný prúdom miestneho potoka. Ak zabočíme doprava na smer roháče v Podbieli, narazíme na podobnú sochu, tentokrát vyrobenú zo sena. Vyrobila ju istá pani trpezlivým česaním trávy vďaka mechanizmu, ktorý využíva silu prúdu vody.

DSCN0025

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>