Františkova huta

Keď pôjdete po ceste v smere z Podbiela do Oravského Bieleho potoka, môžete natrafiť na nádherné architektonické dielo, postavené v roku 1836. Volá sa Františkova Huta a je to zrúcanina bývalej továrenskej haly (volanej Francis).

DSCN0003

Keď som bol pri nej, oslovil ma jej tvar. Sú to vlastne ruiny, ale krásne a nápadné, v ktorých sa dodnes zachovali niektoré dôležité časti ako napríklad vysoká pec, prívodový a odvodový kanál…

DSCN0010

DSCN0002

Keďže sa nachádza blízko Nižnej- táto bývalá železiareň bola veľmi dôležitá v období priemyselnej revolúcie a industrializácie Oravy. Pre zaujímavosť: koncom augusta sa tu aj v súčasnosti konajú podujatia s ukážkami tavby železa historickou technológiou.

V rokoch 1991-1997 počas letnej sezóny pracovalo na reštauračných prácach veľa dobrovoľníkov viac ako 22 hodín denne a investovali do budovy viac ako 850.000 Sk (približne 282.000 EUR). Nadácie a politické strany bojovali za ochranu tohto miesta a inšpirovali ďalšie skupiny aby sa snažili zachrániť túto historickú pamiatku.

DSCN0005

Ako sa tam dostanete?

-Z Podbiela je to peši asi 20 minút.
-Dá sa tam dostať aj autobusom so smerom na Oravský Biely Potok, treba však povedať šoférovi aby zastavil v polke cesty hneď pri zrúcanine (to som urobil ja)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>